Parafia tyszowce msze, Sck tyszowce

Tyszowce parafia

Off 250
Tyszowce parafia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Tyszowce – ciekawa historia miasta i parafii

Tyszowce to niewielka miejscowość w województwie lubelskim nad rzeką Huczwą. Jej dzieje sięgają najprawdopodobniej początków państwa polskiego. Leży w pobliżu dawnych Grodów Czerwieńskich.
Po zniszczeniu grodu Czerwień przez wojska tatarskie znaczenie Tyszowiec zaczęło wzrastać. Już w XV wieku miasto miało rangę książęcego miasta i zapewne wtedy istniała już parafia Tyszowce. Miasto słynęło z wyrobu butów tzw tyszowiaków, które jak wieść niesie służyły wojakom Władysława Jagiełły pod Grunwaldem.
Tyszowce były kilkakrotnie niszczone przez tatarów, wojska Chmielnickiego i Szwedów. Ci ostatni nie mogąc sobie poradzić ze zdobyciem miasteczka, podarowali 12 ogromnych świec wypchanych prochem .Fortel się nie udał, ale na pamiątkę zdarzenia świece ciągle są przechowywane w kościele i noszone w Boże Ciało.
Z powody kilkakrotnych pożarów miasta i burzliwych dziejów kościół kilkakrotnie ulegał zniszczeniu. Obecny zbudowany jest w latach 1865 – 1870 z projektu Marconiego. Parafia jest znana m.in. z organizowania Festiwalu maryjnego.

About the author / 

admin

Frazy kluczowe: , , , , , , , , , ,

Sonda:

Jak oceniasz nasze tematyczne artykuły na tym blogu internetowym?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe artykuły:

  • Meble żaluzjowe producent

    Jak znaleźć dobrego producenta mebli żaluzjowych? Jakość wyrobu dość mocno uzależniona jest od tego, kto daną rzecz w ogóle wyprodukował. Po czym zatem poznać, że dana firma tworzy wyjątkowe meble żaluzjowe i poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej nietypowym zamówieniem? Meble żaluzjowe producent zawsze postara się jak najlepiej zaprezentować swój biznes. Wchodząc na jego stronę…

  • Jak znaleźć firmę remontową?

    Remont mieszkania w dzisiejszych czasach wydawałoby się jest dość prostą sprawą. W sieci znaleźć można wiele informacji oraz porad, a także wiele firm, które oferują usługi remontowe. Jednak jest sporo okoliczności, które świadczą o tym iż wcale nie wygląda to tak kolorowo. Poszukując informacji zderzamy się z przytłaczającą ich liczbą. Do tego często informacje wzajemnie…

  • Czy opłaca się ogrzewać garaż zlokalizowany pod domem

    Część domów budowana jest bez podpiwniczenia, takie rozwiązanie nie generuje dodatkowych kosztów. Jednak duża część ludzi decyduje się na budownictwo jednorodzinne tradycyjne – z podpiwniczeniem i garażem pod budynkiem. W przypadku zastosowania tego drugiego rozwiązania należy rozważyć, czy warto ogrzewać tak umiejscowiony garaż, czy też lepiej zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ogrzewanie takiego garażu ma swoje zalety….